e-pasok
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Τρόφιμα και μετανάστες μια λύση;

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Τρόφιμα και μετανάστες μια λύση; Empty Τρόφιμα και μετανάστες μια λύση;

Δημοσίευση  thepos Παρ Απρ 25, 2008 6:33 pm

Με αφορμή την κρίση των τροφίμων που βιώνουμε παγκοσμίως και λόγο των βιοκαυσίμων,επαναφέρω μια πρόταση μου που είχα κάνει παλαιότερα στο site του Παπανδρέου πρίν 3χρόνια περίπου και που με ευχαρίστηση την ξαναάκουσα από τον συντροφο Ανδρουλάκη.
Είναι γνωστό σε όλους όσους έχουν επισκεφτεί κάποια υπό ανάπτυξη χώρα ότι τα μέσα παραγωγής και φυσικά τα αποτελέσματα αυτής είναι πενιχρά.Ακόμη πολλές εκτάσεις μένουν ακαλιέργητες λόγω της έλλειψης αυτής αλλά και της αδυναμίας να γίνουν επενδύσεις σε μηχανολογικό και άλλο εξοπλισμό.Τελικό αποτέλεσμα όλωμ αυτών είναι η μετανάστευση μεγάλων τμημάτων του πληθυσμού προς άλλες χώρες με τα γνωστά αποτελέσματα.
Είναι ευκαιρεία λοιπόν να στραφεί το ενδιαφέρον μας προς αυτές τις χώρες μ' ένα καινούργιο βλέμμα.Όχι ποια με μια ελεημοσύνη,που τελικά την καρπώνονται δυο τρεις αλλά χρηματοδοτώντας καλλιέργειες ή και άλλου τύπου μεικτές επιχειρήσεις εκμεταλλευόμενοι,με την σωστή έννοια, τους μετανάστες της χώρας μας τις γνώσεις τους ως προς την χώρα τους αλλά και την θέληση τους να γυρίσουν πίσω σε καλύτερες συνθήκες.Μια διακρατική συμφωνία και ένας προγαμματισμός θα δημιουργούσε νέες οικονομικές ευκαιρείες ανάπτυξης μείωση του αριθμού των μεταναστών συγκράτηση άλλων αλλά και ένα καλό παράδειγμα για το πως η οικονομική ανάπτυξη μπορεί να αποβεί προς το καλό όλων.Απαραίτητη προυπόθεση είναι η εμπλοκή όσων θέλουν και όχι μόνο όσων μπορούν οικονομικά(Τράπεζες και πολυεθνικές κλπ) γιατί αλλιώς θα δημιουργήσουμε περισσότερα προβλήματα στις χώρες αυτές και τελικά και στην δική μας

thepos

Αριθμός μηνυμάτων : 238
Ημερομηνία εγγραφής : 16/03/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τρόφιμα και μετανάστες μια λύση; Empty Απ: Τρόφιμα και μετανάστες μια λύση;

Δημοσίευση  enik Τρι Απρ 29, 2008 9:40 pm

Ο Thepos εθιξε ενα παγκοσμιο σημερινο θεμα το "επισιτιστικο προβλημα". Οντως σημερα παρατηρουνται εξεγερσεις πεινας σε μια σειρα χωρες του Τριτου Κοσμου, που μπορει να οδηγησουν σε διεθνεις συρραξεις. Ο χρηματοπιστωτικος τομεας ηδη κινειται κερδοσκοπικα προς τον τομεα των τροφιμων.

Συμφωνα με επισημανσεις διεθνων οικονομολογων συνισταται σημερα επειγοντως η ανασυγκροτηση της οικογενειακης γεωργιας με επιδοτησεις για την αυξηση της προσφορας τροφιμων.Η επισιτιστικη ασφαλεια θεωρειται πλεον θεμα στρατηγικης σημασιας. (Σε αντιθεση με την ταση για καλλιεργειες βιοκαυσιμων για τηνικανοποιηση του υπερκαταναλωτισμου). Το προβλημα εχει πλανητικες διαστασεις δεν περιοριζεται μονο σε ορισμενες χωρες αλλα προβλεπεται να παρει παγκοσμιες διαστασεις.

Ο φιλος Thepos εκφραζει μια ιδεα για το πως θα εχει τη δυνατοτητα η Ελλαδα να συμμετασχει σε ενα τετοιο επενδυτικο προγραμμα στις χωρες του Τριτου Κοσμου. Θα του ελεγα οτι ειναι θεμα γενικοτερης Αγροτικης Πολιτικης Επενδυσεων μιας χωρας, αλλα που θα εξασφαλιζει την αποφυγη κερδοσκοπικων κινησεων με ουσιαστικο κρατικο ελεγχο.

Μπορει το θεμα αν ενδιαφερει να τεθει και για προβληματισμο στους ενδιαφερομενους βουλευτες ως επισημανση απο τα μελη του forum. Enik

enik

Αριθμός μηνυμάτων : 65
Ημερομηνία εγγραφής : 22/03/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τρόφιμα και μετανάστες μια λύση; Empty Συνεχεια προηγουμενου

Δημοσίευση  enik Τρι Μάης 06, 2008 11:01 am

Περιμενω καποια ανταποκριση στο σχολιο μου για το θεμα που εθεσε ο thepos αλλα εχουν εξαφανισθει ολα τα μελη. Εστειλα και προσωπικο μηνυμα στον admin (Panagiotis) χωρις καμμια απαντηση προς το παρον. Για εξηγειστε μου αγαπητοι φιλοι τι συμβαινει. Εν τω μεταξυ τα διαφορα blogs σε ενθαρυνουν να πεις τη γνωμη σου επι διαφορων θεματων. Εδω Παναγιωτη τι γινεται? Ενη

enik

Αριθμός μηνυμάτων : 65
Ημερομηνία εγγραφής : 22/03/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τρόφιμα και μετανάστες μια λύση; Empty Απ: Τρόφιμα και μετανάστες μια λύση;

Δημοσίευση  Eleni Τρι Μάης 06, 2008 4:11 pm

Αγαπητή Eni γειά σου και
χρόνια πολλά. Από ότι κατάλαβες είχα εξαφανιστεί για λίγο. Πάσχα στο χωριό! Εκεί
μίλησα με πολύ κόσμο, τα προβλήματα του κόσμου πάρα πολλά ειδικά αυτή τη
χρονική στιγμή. Έχω πολλά να σας πω αλλά ο χρόνος μου είναι πάρα πολύ λίγος. Ετοιμάζω
προτάσεις για την Κρήτη. Μακάρι να μπορούσατε να με βοηθήσετε αλλά τα
προβλήματα είναι τοπικά και δεν μπορείτε εσείς να τα ξέρετε. Όλος ο κόσμος με
έχει χάσει και ζητώ συγνώμη από όλους. Δώστε μου λίγο χρόνο να αδειάσω τις βαλίτσες
μου, να βάλω και κανένα πλυντήριο και μετά θα σας τα πω, διότι έχω πολλά νέα
από την Κρήτη και όχι πάντα ευχάριστα. Θα πρέπει όμως ο Παναγιώτης να μας ετοιμάσει
ένα χώρο για λίγο πιο χαλαρή κουβέντα για να επικοινωνούμε με λίγα λόγια για να
μην χανόμαστε όταν δεν έχουμε πολύ χρόνο. Εδώ σε αυτό το θέμα που μπήκα είδα
ότι έχετε κάνει με τον Θέπο πολύ καλή δουλειά. Μπράβο σας παιδιά! Εγώ όμως τώρα
είμαι αλλού! Τα προβλήματα της Κρήτης είναι πολύ καυτά και θα τους δώσω
προτεραιότητα.

Χρόνια πολλά σε όλους,


Θέπο, Χρίστο, πώς τα περάσατε;

Αγάπη σε ευχαριστώ για το μήνυμα
σου.
Κυρία Ευγενία από τον "Αντίλαλο"δεν σας ξέχασα, το συγκεκριμένο θέμα δουλευω απλά δώστε μου λίγο χρόνο

Ας μιλάμε με τον κόσμο γύρο μας όπου
βρεθούμε, στο φαρμακείο, στο μανάβη, στο χασάπη, παντού, διότι τα προβλήματα
του είναι πολλά και η απελπισία του μεγάλη. Ας παίρνουμε αυτά τα θέματα να τα μεγεθύνουμε
και να τα προωθούμε όπου μπορούμε. Τα λέμε…γειά!

Eleni

Αριθμός μηνυμάτων : 71
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τρόφιμα και μετανάστες μια λύση; Empty Τρόφιμα και άλλα

Δημοσίευση  thepos Τρι Μάης 06, 2008 9:41 pm

Αγαπητοί φίλοι
η αλήθεια είναι ότι μου λείψατε και πράγματι εσείς είστε ο καλύτερος σύνδεσμός μου με την πατρίδα.Ελπίζω όλοι να περάσατε καλά αυτές τις ημέρες γιατί μια επαναφόρτιση είναι πάντα απαραίτητη.Ελένη έχεις δίκιο ότι πρέπει να υπάρχει και κάποιο πιο χαλαρό κομμάτι του φόρουμ και ποιος ξέρει ίσως αυτό να είναι το πιο δημιουργικό τελικά.Για τον Παναγιώτη νομίζω ότι έχει μπλέξει με εξετάσεις που πρέπει να περάσει.Υπομονή.Κάνω μια πρόταση.Αν συμφωνήσετε μπορούμε το καλοκαίρι να κάνουμε την πρώτη μας συνάντηση,Αύγουστο κατά προτίμιση, να πιούμε ένα κρασί να γνωριστούμε.Θα συνεχίσω να βάζω θέματα αλλά θέλω συμπεράσταση.

thepos

Αριθμός μηνυμάτων : 238
Ημερομηνία εγγραφής : 16/03/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τρόφιμα και μετανάστες μια λύση; Empty ΤΡΟΦΙΜΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ

Δημοσίευση  enik Τετ Μάης 07, 2008 12:30 pm

Γεια σας σε ολους,

Και τωρα σε καθενα χωριστα ¨

Αγαπητε Παναγιωτη,
Σε ευχαριστω για το μηνυμα σου.Εχεις δικαιο πολλα μαζι καθηκοντα αλλα εσυ οπως φαινεται τα βγαζεις περα μια χαρα. Τωρα που ξαναβρεθηκαμε, σχεδον με ολους, θα προσπαθησουμε να γινουμε πιο αποτελεσματικοι.Ηδη προβλεπω αρκετο προβληματισμο και σκεψεις.

Αγαπητη Ελενη,

"Ιντα κανεις Ελενατσι"? Οπως βλεπεις ειμαι κι εγω κρητικια. Εχω φυγει ομως πολλα χρονια απο την Κρητη.Εχω συγγενεις στο οροπεδιο Λασιθιου και στο Ηρακλειο και μου στελνουν που και που ωραια κρητικα προιοντα (τυρι-καρυδια-ξυνοχοντρο κ.α.) Περιμενουμε να μας πεις για τα προβληματα της Κρητης για να τα προωθησουμε πολιτικα οπου και οσο μπορουμε. Σε ευχαριστω για το μηνυμα.

Αγαπητε Thepos,

Εισαι συγκινητικος. Οταν μας λες οτι ειμαστε η μονη επαφη με την πατριδα. Που εισαι? Στην Ισπανια ? Παντως μας εχεις καταπληξει με τον πλουτο των ιδεων σου.Μας δινεις παντα θεματα για προβληματισμο και επεξεργασια και συναμα δειχνεις να παρακολουθεις και το τι συμβαινει στην Ελλαδα. Η ιδεα σου για μια πρωτη συναντηση στην Αθηνα ειναι μια πρωτης ταξεως σκεψη,ισως την υλοποιησουμε το καλοκαιρι.

Αγαπητοι Χρηστο, Γιωργο, Δημητρη και αλλοι φιλοι γεια σας

ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΡΟΦΙΜΑ ΚΑΙ ΕΠΙΣΙΤΙΣΤΙΚΗ ΚΡΙΣΗ εχω ηδη γραψει ενα σχολιο χθες στο wikipolitics.gr Θα το βρειτε στις τελευταιες ερωτησεις και πεστε μου τη γνωμη σας.

Εαν μου επιτρεπετε θα ηθελα να σας συστησω ενα πολυ ενδιαφερον και επικαιρο βιβλιο που κυκλοφορησε προσφατα με τιτλο 'ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΡΗΓΜΑ" Η ΑΠΟΔΟΜΗΣΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ του Κ.Βεργοπουλου. Εμενα αυτο το βιβλιο μου ανοιξε τα ματια, διαβαζεται ευκολα δεν ειναι καθολου οικονομιστικο και παρουσιαζει σχεδον προφητικα ολη τη σημερινη πραγματικοτητα του κοσμου ολοκληρου. Ενη

enik

Αριθμός μηνυμάτων : 65
Ημερομηνία εγγραφής : 22/03/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης