e-pasok
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΣΚΛΗΡΑ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΑ?

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΣΚΛΗΡΑ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΑ? Empty ΣΚΛΗΡΑ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΑ?

Δημοσίευση  Antikeimenikos Σαβ Μάης 22, 2010 11:38 pm

Καλησπέρα.
Βασικά εγώ εδώ και αρκετές μέρες αναρωτιέμαι αν τα μέτρα αύξησης του ΦΠΑ και των έμμεσων φόρων είναι απαραίτητο να τα πληρώνουν οι μικρομεσαίοι.Ποιό δίκαιο δε θα ήταν να τα πλήρωναν οι εφοπλιστές και οι τραπεζίτες που τα έχουν??Να βάλει σε αυτούς πιο μεγάλους φόρους διότι κατανοώ ότι το κράτος από κάπου πρέπει να τα πάρει.Τώρα στα δύσκολα θεωρώ ότι πρέπει το κράτος να στηρίξει τα μεσαία και τα πιο χαμηλά εισοδήματα λόγω της κρίσης.Την κρίση πιστεύω ότι οφείλουν να την πληρώσουν αυτοί που την δημιούργησαν με την διακίνηση μαύρου χρήματος..

Antikeimenikos

Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ημερομηνία εγγραφής : 22/05/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΣΚΛΗΡΑ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΑ? Empty Απ: ΣΚΛΗΡΑ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΑ?

Δημοσίευση  PanagiotisP Κυρ Μάης 23, 2010 12:27 am

@ Antikeimenikos
καλησπέρα, αυτό που λες είναι το αυτονόητο! Το πρόβλημα κατά τη γνώμη μου είναι διπλό:
(1ον) Στη δημόσια διοίκηση ΔΕΝ έχουν μπει μέχρι στιγμής πρόσωπα που να μας πείσουν ότι έχουν το ταλέντο και τον κοινό νου να χωρίζουν δυο γαϊδάρων άχυρα. Πέρα από καλές προθέσεις χρειάζεται και το ταλέντο και η ικανότητα να κατανεμηθούν έξυπνα και δίκαια τα λίγα χρήματα του κράτους.
(2ον) για διάφορους λόγους η Ευρωπαϊκή πολιτική σκακιέρα φαίνεται να θέλει φτωχούς τους Έλληνες πολίτες. Είτε επειδή "υποτάσσονται" στις αγορές και δημιουργούν χαμηλό εργατικό δυναμικό για το μέλλον, είτε λόγω γεωστρατηγικών σκοπιμοτήτων. Δεν μπορεί δηλαδή εγώ και εσύ να αντιλαμβανόμαστε το αυτονόητο, δηλαδή την πτώχευση των νοικοκυριών από τη λιτότητα χωρίς μέτρα ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ και να μην το αντιλαμβάνονται αυτό οι διεθνούς κύρους οικονομολόγοι που εκπροσωπούν τις κυβερνήσεις και τις αγορές.

Θέλω να πιστεύω πως ο Γ. Παπανδρέου θα αγωνιστεί με επιτυχία για την γεωστρατηγική θέση της Ελλάδος. Το πρόβλημα όμως της ανικανότητας της εσωτερικής διαχείρισης παραμένει. Έχει πέσει πολύ ο πήχης! Όποιος δεν κλέβει το κράτος, όποιος δεν καταχράται εκατομμύρια θεωρείται καθαρός και σωστός! Δεν έχει σημασία δηλαδή για το Ελληνικό Κράτος πόσοι Έλληνες γιατροί είναι άριστοι ή κάνουν καλύτερα τη δουλειά τους από τους υπόλοιπους. Σημασία έχει πόσο λιγότεροι χρηματίζονται από της φαρμακευτκές. Η προηγούμενη κυβέρνηση έριξε τον πήχη στο μηδέν και μας έμεινε τώρα κουσούρι να συγκρινόμαστε με το μηδέν. Δεν γίνεται έτσι πρόοδος!

PanagiotisP
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 258
Ημερομηνία εγγραφής : 27/02/2008
Ηλικία : 41
Τόπος : Αθήνα

http://web4democracy.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης