e-pasok
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΚΑΙ ΥΠΕΡΚΕΡΔΗ

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΚΑΙ ΥΠΕΡΚΕΡΔΗ Empty ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΚΑΙ ΥΠΕΡΚΕΡΔΗ

Δημοσίευση  enik Παρ Ιουν 06, 2008 12:22 am

Αφου πια συντελέσθηκε το κακο τωρα ολοι, οι διεθνεις οργανισμοι ΟΗΕ, EE, oi G8, οι κυβερνωντες και πολλοι αλλοι κοπτονται πως θα αντιμετωπισθει αυτη η λαιλαπα που λεγεται διεθνης επισιτιστικη κριση. Οταν η χρηματιστηριακη κερδοσκοπια διεθνως υπερμεγιστοποιουσε τα κερ

δη των κεφαλαιων στα καυσιμα, στα τροφιμα, στις πρωτες υλες και οι τιμες ανεβαιναν στα υψη με ομηρους τους λαους του κοσμου, δεν ηταν φανερο τι θα επακολουθουσε? Οτι θα διευρυνονταν οι οικονομικες και κοινωνικες ανισοτητες και οτι η φτωχεια για την πλειονοτητα των πολιτων θα ηταν το τελικο τραγικο αποτελεσμα ?

Στη χωρα μας αυτες τις μερες ζουμε απιστευτα περιστατικα δηθεν ευαισθησιας των επιχειρηματιων εκεινων που με αλεπαλληλες αυξησεις και με πολιτικες "καρτελοποιησης" ειχαν ανεβασει τις τιμες των ειδων πρωτης αναγκης σε υπερογκα υψη και τωρα ειτε τις "παγωνουν" ειτε τις μειωνουν μεχρι 3%, ως συμπαρασταση στη δυστυχια του κοσμου. Και μαλιστα προβαινουν και σε διαφημιστικες καταχωρησεις στον τυπο ανακοινωνοντες την "φιλανθρωποποιηση" τους.


Οι πολιτες αδυναμοι να αντιδρασουν, το καταναλωτικο κινημα στην Ελλαδα δεν εχει ισχυροποιηθει οπως σε αλλες χωρες, και οι αριστερες πολιτικες δυναμεις δεν αντιδρουν δυναμικα. Οι πολιτες αδιαφορουν τι θα πραξει η Αριστερα προεκλογικα η μετεκλογικα, αυτο που τους ενδιαφερει ειναι αν θα επιβιωσουν με αξιοπρεπεια και οχι ως πενητες η πεινωντες.enik

enik

Αριθμός μηνυμάτων : 65
Ημερομηνία εγγραφής : 22/03/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΚΑΙ ΥΠΕΡΚΕΡΔΗ Empty Το στενάχωρο σπίτι και ο Νασταρδίν Χότζας.

Δημοσίευση  xristos Παρ Ιουν 06, 2008 1:31 am

Πήγε κάποτε ένας ταλαίπωρος ανθρωπάκος στο Νασταρδίν Χότζα (γνωστό τοις πάσι για τη σοφία του) και του λέει.
- Χότζα μου, σοφέ μου άνθρωπε, έχω ένα σοβαρό πρόβλημα . Έχω 7 παιδιά και το σπίτι μου είναι τόσο μικρό που δύσκολα χωράμε όλοι να ξαπλώσουμε και να κοιμηθούμε στο πάτωμα. Συμβούλεψέ με και θα κάμω ότι μου πείς!
Σκέφτηκε πολύ ώρα ο χότζας και είπε:
- Θα κάνεις ότι σου πώ χωρίς δεύτρερη κουβέντα , σύμφωνοι;
- Σύμφωνοι!
- Πρόβατα έχεις;
-Ναί πέντε- έξι!
-Για μιά βδομάδα θα τα βάλεις κι αυτά μέσα στο σπίτι!
-Μα....
-Δεν έχει μα και ξεμά! Είπαμε , θα κάνεις ότι σου πώ!
Έβαλε τα πρόβατα μέσα στο σπίτι ο ανθρωπάκος και κοιμόταν όλοι μαζί ανάμεσα στα πρόβατα για μιά βδομάδα.
Ξανά ο ανθρωπάκος στο Χότζα για νέες συμβουλές.
_- Ξύλα για το χειμώνα έχεις; τον ρωτάει ο Χότζας.
-Ναί , έχω.
-Για μιά βδομάδα κι΄αυτά μέσα στο σπίτι , μαζί με τα πρόβατα!
Μετά μια βδομάδα νέα εντολή.
- Κότες έχεις
- Ναί!
- Αυτή την εβδομάδα κι΄αυτές μαζί!
Την άλλη βδομάδα μπήκε στο σπίτι το γαϊδούρι, την παραάλλη η κατσίκα και τα κουνέλια, στη συνέχεια τα εργαλεία της δουλειάς, οι τροφές για τα ζώα, μέχρι και ο σκύλος του σπιτιού.
Πλέον ίσα-ίσα που μπορούσαν , όρθιοι μόνο, να μπουν στο σπίτι και με δυσκολία έκλεινε την πόρτα ο τελευταίος. Ο ανθρωπάκος μας αγανακτισμένος κάποια μέρα κίνησε για το Χότζα αποφασισμένος να σπάσει τη συμφωνία τους και να του πεί πόσο άχρηστος σύμβουλος είναι , που όχι μόνο δεν καλυτέρεψε τη ζωή του , αλλά την έκανε πιό δύσκολη και μαρτυρική.
Μόλις πλησίασε και πριν προλάβει να πεί κάτι ο Χότζας βλέποντάς τον αγριεμένο του λέει:
- Πριν μου πεις οτιδήποτε πήγαινε σπίτι σου βγάλε ό, τι έβαλες μέσα και αύριο έλα να μου πείς ότι θέλεις!
Τρέχει ο ανθρωπάκος βγάζει έξω όλους τους πρόσθετους φιλοξενούμενους και , ώ του θαύματος, εκείνο το βράδυ ήταν υπέροχο για την οικογένεια . Πόσο μεγάλο έμοιαζε το σπίτι!!!
Την άλλη μέρα τρέχει στο Χότζα πέφτει στα πόδια του, του φιλάει τα χέρια και του λέει:
- Χότζα μου, σοφέ μου άνθρωπε, μας έσωσες. Τώρα πια είμαστε μια ευτυχισμένη οικογένεια. Το σπίτι μας μεγάλωσε!!!
Η πρακτική ¨Χότζα¨ φαίνεται να είναι διαχρονικό εργαλείο, που η Νέα διακυβέρνηση με μεγάλη συνέπεια εφαρμόζει.
Αφού έγιναν ανατιμήσεις (προς τα πάνω) στα προϊόντα της τάξης των 30, 50 , 80% σε διάστημα λίγων μηνών, δεν αποκλείεται να μειωθούν οι τιμές σε ποσοστά της τάξης του 2,5, 4, 5% και να προβάλονται μάλιστα σα μεγάλα "φιλολαϊκά μέτρα" κατόπιν "ενεργειών" της κυβέρνησης.
Χρήστος
xristos
xristos

Αριθμός μηνυμάτων : 65
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2008
Ηλικία : 66
Τόπος : ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΚΑΙ ΥΠΕΡΚΕΡΔΗ Empty ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΚΑΙ ΥΠΕΡΚΕΡΔΗ

Δημοσίευση  enik Σαβ Ιουν 07, 2008 3:15 pm

Αγαπητε Χρηστο,

Πολυ χαρακτηριστικό το ανεκδοτο του Ναστρεντιν Χοτζα.Υπαρχει και αλλο ενα που λεει οτι τελικα "το γαιδουρι ψοφησε απο την πεινα" αλλά δεν μπορω να το θυμηθω ολοκληρο.
Εγραφα για τη δυναμη του καταναλωτικου κοινου και οτι δεν εχει αναπτυχθει αρκετα στον τοπο μας. Διαπιστωσα ομως οτι εχουν αναπτυχθει οι bloggers. Σε ενα αρθρο στην Ελευθεροτυπια 6/6/ο8 απο την antoniadi@enet.gr αναφερεται οτι προτεινεται ΜΠΟΙΚΟΤΑΖ στα καρτελ γαλακτος απο 9-14 Ιουνιου για το φρεσκο και παστεριωμενο γαλα που ειναι πανω απο ενα ευρω.
Και αναφερονται τρεις bloggers που προτεινουν μποικοταζ στους καρτελατους.

Ο greek-citizen.blogspot.com - O mindcup.blogspot.com και Ο γνωστος pitsirikos.blogspot.com

Ο τελευταιος προτεινει " κι αν κλειναμε μια Τραπεζα?". Καποτε το ειχα σκεφθει κι εγω. Αν για παραδειγμα ΟΛΟΙ οι καταθετες μιας τραπεζας σηκωναν τα λεφτα τους ταυτοχρονα για μερικες μερες τι θα επακολοθουσε? Μαλλον χαμος.
Μια αλλη προταση μην κυκλοφορειτε για καποιο διαστημα καθολου τα ΙΧ μεταφορικα σας μεσα. Εγω ειχα αφισει σχεδον ενα χρονο ακινητο το δικο μου αυτοκινητο και πληρωσα μονο 35 ευρω ετησια για βενζινη. Βεβαια ειναι ενα μικρο chevrolet Matiz.

Ειστε ως φορουμ να κανουμε τα πιο πανω μποικοταζ και να επικοινωνησουμε με τους bloggers? enik

enik

Αριθμός μηνυμάτων : 65
Ημερομηνία εγγραφής : 22/03/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΚΑΙ ΥΠΕΡΚΕΡΔΗ Empty Απ: ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΚΑΙ ΥΠΕΡΚΕΡΔΗ

Δημοσίευση  xristos Σαβ Ιουν 07, 2008 4:03 pm

Συμφωνώ απόλυτα με το μποϋκοτάζ. Έχω πάρει ήδη μήνυμα απο φίλους για το μποϋκοτάζ γάλακτος , όταν η τιμή υπερβαίνει το 1 ευρώ και το προώθησα, όπου μπορούσα.
(Η ιστορία με το γαϊδούρι του Νασταδίν Χότζα αφέρεται στην προσπάθειά του να το μάθει να ζεί χωρίς να τρώει. Άφησε λοιπόν νηστικό το γαϊδούρι του για πολλές μέρες, ώστε να συνηθίσει να ζεί χωρίς τροφή, ώσπου κάποια μέρα το βρίσκει ψόφιο μές στο σταύλο.
-Φτού σου , στην ατυχία μου, λέει, μόλις τ΄όμαθα να ζεί χωρίς να τρώει αυτό το άτιμο .....ψόφησε!!!)
Λέτε να προσπαθούν να μας μάθουν και μας πως να ζούμε χωρίς ...μισθό;
xristos
xristos

Αριθμός μηνυμάτων : 65
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2008
Ηλικία : 66
Τόπος : ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΚΑΙ ΥΠΕΡΚΕΡΔΗ Empty Απ: ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΚΑΙ ΥΠΕΡΚΕΡΔΗ

Δημοσίευση  PanagiotisP Σαβ Ιουν 07, 2008 5:42 pm

Ωραίες ιδέες που πρέπει να συζητήσουμε. Μονολεκτικά θα πω ότι ναι συμφωνώ. Από εκεί και πέρα η διαφορά μεταξύ επιτυχίας και αποτυχίας είναι στον τρόπο της οργάνωσης και συμμετοχής. Αυτές οι κινήσεις δεν είναι απλώς ιδεολογικές αλλά έχει μεγάλη σημασία να έχουμε μια αίσθηση του αριθμού των συμμετεχόντων. Υπάρχουν site-φόρουμ ενεργών πολιτών που να συντονίζουν τέτοιες δράσεις και να δημοσιεύουν σχόλια και απόψεις από πολίτες; Αυτή τη στιγμή μπορεί πολύ απλά να φτιαχτεί ένα mailing list (πχ Google group) από απλούς πολίτες για να μπορούν να ενημερώνουν έστω ο ένας τον άλλον με Mail. Το μόνο που χρειάζεται είναι να το οργανώσει κάποιος/κάποιοι και να κάνουν οι ενδιαφερόμενοι μια απλή εγγραφή του mail τους σε μια δωρεάν υπηρεσία. Έτσι θα μπορεί κάθε πολίτης να ενημερώνει όλους τους υπόλοιπους άμεσα στέλνοντας μήνυμα σε ένα κοινό mail του συστήματος.

Το ερώτημα που με απασχολεί είναι ακόμη το εξής: ειναι διαθετημένοι οι ενεργοί Έλληνες πολίτες να συνυπάρξουν σε μια οποιαδήποτε τέτοια προσπάθεια; Η τεχνολογία υπάρχει και είναι απλή να εφαρμοστεί. Η εγγραφή χρειάζεται ελάχιστο χρόνο, λιγότερο από ένα λεπτό. Θα είχε νόημα να συζητήσουμε τέτοιες εναλλακτικές οργάνωσης πολιτών έξω από πολιτικά χρώματα και αρώματα και να προτείνουμε πιο συγκεκριμένα πράγματα στους συμπολίτες μας. Άλλωστε το παράπονο του γνωστού blogger πιτσιρίκο (νομίζω έχει εκμπομή και στο ραδιόφωνο του ΣΚΑΙ) είναι ότι ενώ έχει δεχθεί πολλά αρνητικά mail για την πρόταση που έκανε δεν έχει δεχθεί κανένα που να προτείνει κάτι εναλλακτικό.

PanagiotisP
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 258
Ημερομηνία εγγραφής : 27/02/2008
Ηλικία : 41
Τόπος : Αθήνα

http://web4democracy.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΚΑΙ ΥΠΕΡΚΕΡΔΗ Empty οι πρωτοβουλίες

Δημοσίευση  thepos Σαβ Ιουν 07, 2008 8:00 pm

έχω την εντύπωση ότι συμμετέχω σε λέσχη απόμαχων ναυτικών.Ας περιμένουμε λοιπόν να πάρουν κάποιοι τις πρωτοβουλίες και εμείς ακολουθούμε.Μέχρι τότε μπορούμε να διαλογιζόμαστε σύντροφοι

thepos

Αριθμός μηνυμάτων : 238
Ημερομηνία εγγραφής : 16/03/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΚΑΙ ΥΠΕΡΚΕΡΔΗ Empty Απ: ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΚΑΙ ΥΠΕΡΚΕΡΔΗ

Δημοσίευση  xristos Κυρ Ιουν 08, 2008 12:26 am

Σκέφτομαι μόνο , ότι αν πετύχουμε να συμπιεστεί π.χ. η τιμή του γάλατος κάτω απο 1 ευρώ, η ζημιά θα μεταφερθεί απο τα καρτέλ στους παραγωγούς. Είναι βέβαιο ότι θα επικαλεσθούν την κατάσταση για να μειώσουν την τιμή διάθεσης απο τους παραγωγούς χωρίς να θιγούν τα δικά τους κέρδη. Αυτοί έχουν αντοχές , οι παραγωγοί όμως όχι. Τα καρτέλ δεν θα διστάσουν να τους αναγκάσουν να πετούν για ένα διάστημα την παραγωγή τους , όσο θα είναι μειωμένη η ζήτηση. Συνεπώς ζημιωμένοι θα είναι δυστυχώς μόνο οι παραγωγοί. Θα υπήρχε αποτέλεσμα μόνο αν υπήρχε υποχρέωση των καρτέλ να πληρώνουν στους παραγωγούς συγκεκριμένη τιμή , καθώς και υποχρέωσή τους να αγοράζουν το παραγόμενο προϊόν.
xristos
xristos

Αριθμός μηνυμάτων : 65
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2008
Ηλικία : 66
Τόπος : ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΚΑΙ ΥΠΕΡΚΕΡΔΗ Empty Ακρίβεια και τιμές

Δημοσίευση  thepos Κυρ Ιουν 08, 2008 12:45 am

Φίλε Χρήστο
Κανείς σ'αυτόν τον τόπο μηδέ εμού εξαιρουμένου δεν είναι άμοιρος ευθυνών.Όταν το ΠΑΣΟΚ του Ανδρέα τους έδωσε την ευκαιρεία από κολλήγοι να γίνουν κύριοι αυτοί κοιτάζαν πως θα κατακλέψουν τους συνεταιρισμούς θα τους διαλύσουν θα μπορέσουν να ταχτοποιήσουν τους φίλους και τους γνωστούς (βλέπε παράδειγμα ΑΓΝΟ)και όταν άρχισαν οι έμποροι να προσφέρουν κάτι λίγο παραπάνω από τον συνεταιρισμό τους εγκατέλειψαν όλοι(ή σχεδόν όλοι). Τώρα κλαίνε πάνω στα πτώματα που αυτοί δημιούργησαν.Θέλει συνέπεια και αγώνα για να στεριώσει το δέντρο της αλλαγής.Τώρα δρέπουν τους καρπούς των πράξεων τους.Κρίμα είναι μόνο "τα χλωρά που καίγονται με τα ξερά" οι υπόλοιποι είναι συνυπεύθυνοι και όσο πιο γρήγορα το καταλάβουν τόσο πιο γρήγορα θα βρεθεί λύση.Αυτά τα λέω όχι γιατί έχω κάτι εναντίον των αγροτών αλλά γιατί δεν τους βλέπω να κλείνουν τους δρόμους να διαμαρτήρονται να χύνουν γάλατα να δημιουργούν καταστάσεις από αγανάκτηση πια.Άρα ευχαριστημένοι είναι άρα αφού θα ξαναστηρίξουν ΝΔ όπως και στο παρελθόν γιατί θα πρέπει οι όποιες ενέργειές μου να στρέφουν το βλέμμα μου προς κάποιον που δεν θέλει να σωθεί;

thepos

Αριθμός μηνυμάτων : 238
Ημερομηνία εγγραφής : 16/03/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΚΑΙ ΥΠΕΡΚΕΡΔΗ Empty ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΚΑΙ ΥΠΕΡΚΕΡΔΗ

Δημοσίευση  enik Κυρ Ιουν 08, 2008 1:24 am

Αγαπητοι φιλοι,

Χρηστο, το μποικοταζ δεν θελει πολλη σκεψη. Μπορουμε να ενημερωσουμε φιλους και γνωστους και αμεσα και διαδικτυακα να μην αγορασουν γαλα με τιμη πανω απο 1 ευρω 9 - 14 Ιουνιου. Και να στειλουμε mail στον blogger που το προτεινε οτι ακολουθουμε ως φορουμ. Και οτι δεν θα τολμησουν τα καρτελ να ριξουν τη ζημια στους παραγωγους, γιατι μεσω ιντερνετ θα γινει δημοσιοποιηση της ενεργειας τους αυτης.

Παναγιωτη, εσυ ως admin μπορεις να ζητησεις απο το e-pasok να ενημερωσει για το μποικοταζ ολους τους χρηστες της ιστοσελιδας δηλαδη ολους εμας που μας ενημερωνουν για τις διαφορες δραστηριοτητες του ΠΑΣΟΚ. (π.χ. συγκεντρωση για το περιβαλλον κλπ.)

Thepos, δηλαδη εννοεις οτι ειμαστε σαν απομαχοι ναυτικοι που ετοιμαζουμε ανταρσια στο καραβι το οποιο δεν υπαρχει στην πραγματικοτητα?
Για ολα τα αλλα επιχειρηματα σου μπορει να εχεις δικηο για το τι συνεβη με τους συνεταιρισμους στο παρελθον. Νομιζω δεν ειναι αυτος λογος για να μας αποτρεψει απο μιας μορφης αντιστασης για τα σημερινα πραγματα που ζουμε ολοι μας. Αλλωστε οπως βλεπεις η προσπαθεια γινεται εναντιον ων πασης φυσεως καρτελ τροφιμων που διαμορφωνουν τις τιμες στοχευοντας οχι απλα σε κερδη αλλα σε υπερκερδη κερδοσκοπωντας εις βαρος των ανυπερασπιστων καταναλωτων. enik

enik

Αριθμός μηνυμάτων : 65
Ημερομηνία εγγραφής : 22/03/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΚΑΙ ΥΠΕΡΚΕΡΔΗ Empty ΜΠΟΫΚΟΤΑΖ

Δημοσίευση  DimKaramitsas Κυρ Ιουν 08, 2008 11:37 am

(Ευχαριστώ την Ενυ για την πρόσκληση)

Το μποϋκοτάζ αποφάσισε και οργανώνει η "ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ". Πρόκειται για δευτεροβάθμια ομοσπονδία ενώσεων καταναλωτών, που περιλαμβάνει τις μεγαλύτερες ενώσεις καταναλωτών, όπως Νέο ΙΝΚΑ (Αθήνα), ΕΚΠΟΙΖΩ (Αθήνα), ΒΙΟΖΩ (Αθήνα), ΙΝΚΑ Μακεδονίας, ΙΝΚΑ Ιωαννίνων, ΙΝΚΑ Ημαθίας, Ενωση κατναλωτών Πατρών κλπ.. .
Το μποϋκοτάζ έχει την φιλοσοφία της πίεσης για την μείωση της τιμής του γάλακτος (δεδομένου ότι οι παραγωγοί το πωλούν προς 0,40 περίπου Ευρώ) και χαίρομαι που εκμεταλλεύεται μία πρότασή μου για "θετικό μποϋκοτάζ".

Για μένα η λύση για την ακρίβεια στην παρούσα φάση κοινωνικής και οικονομικής οργάνωσης είναι ο νομοθετικός ορισμός και απαγόρευση της "Αισχροκέρδειας" . Συνίσταται σε κάτι απλούστατο, στον καθορισμό ανώτατου ορίου καθαρού κέρδους πέραν του οποίου η δικαιοπραξία είναι αισχροκερδής ήτοι άκυρη.
Εάν θέλετε περισσότερες λεπτομέρειες γράψτε μου για να σας τις θέσω.

DimKaramitsas

Αριθμός μηνυμάτων : 61
Ημερομηνία εγγραφής : 11/03/2008

http://dialogoskoinonia.wordpress.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΚΑΙ ΥΠΕΡΚΕΡΔΗ Empty Ακρίβεια και τιμές

Δημοσίευση  thepos Κυρ Ιουν 08, 2008 12:20 pm

Θα θελα να προτείνω κάτι :
Σίγουρα αν γίνει το μπουκοτάζ των προϊόντων θα είναι κάτι καλό αλλά πιστεύω ότι θα μπορούσαμε να κάνουμε ή να προτείνουμε ταυτόχρονα και κάτι πιο χειροπιαστό.Τί θέλω να πω:
Όλοι μας θέλουμε (συνειδητά ή ασυνείδητα ) να συμμετέχουμε σε ομάδες και αυτό είναι αυταπόδεικτο.Άρα αν υπήρχε ένας τρόπος να ενδυναμώσουμε την αντίδραση δείχνοντας ότι είμαστε πολλοί και όχι ο καθένας μόνος του ίσως το επόμενο βήμα θα ήταν η παραπέρα αύξηση της αντίδρασης.Παράδειγμα αν ετοιμάζαμε αυτοκόλλητα με το σύνθημα "ΑΠΑΙΤΩ ΓΑΛΑ ΚΑΤΩ ΤΟΥ 1 ΕΥΡΩ" ή κάτι αντίστοιχο ή ομάδες ατόμων επισκέπτονταν S/M σε ώρα αιχμής και ζητούσαν επιδεικτικά "ΓΑΛΑ ΚΑΤΩ ΤΟΥ 1 ΕΥΡΩ" ή τέλος πάντων κάτι αντίστοιχο ίσως η φωνή μα να μην ήταν η μοναδική αλλά να ενωνόταν αναπάντεχα(για πολλούς) με δεκάδες άλλες.Πάντως όλοι θα ξέρανε ότι κάποιοι όντως προσπαθούν και δεν είναι μόνο εξαγγελίες.

thepos

Αριθμός μηνυμάτων : 238
Ημερομηνία εγγραφής : 16/03/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΚΑΙ ΥΠΕΡΚΕΡΔΗ Empty ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΚΑΙ ΥΠΕΡΚΕΡΔΗ

Δημοσίευση  enik Κυρ Ιουν 08, 2008 6:50 pm

Αγαπητοι φιλοι,

Πριν ξενινησω να πουμε οτι ο σημερινος σεισμος που συγκλονισε την βορειοδυτικη Πελοποννησο και εγινε αντιληπτος απο ολους μας μας απασχολει για τις επιπτωσεις του σε θυματα και καταστροφες. Ολοι ελπιζουμε να μην χειροτερευσουν τα πραγματα οπως μεχρι τωρα εχουμε μαθει δυστυχως υπαρχουν και θυματα και ζημιες και βεβαια η ταλαιπωρια των ανθρωπων που ζουν εκει. Ο σεισμος ξεπερναει ολες τις ανθρωπινες δυνατοτητες δυστυχως.

Σε οτι αφορα το ΜΠΟΙΚΟΤΑΖ χαιρομαι που η ανταποκριση ολων μας ειναι θετικη. Και απο οσα μας πληροφορησε ο φιλος μας Δημ. Καραμιτσας διοργανωνεται απο ομοσπονδια καταναλωτικων οργανωσεων. Δημητρη ευχαριστουμε για τις πληροφοριες.Και επισης σχετικα με την προταση σου να χαρακτηρισθει θεσμικα ο ορος ΑΙΣΧΡΟΚΕΡΔΕΙΑ, για να τιμωρειται νομικα ειναι καλη σκεψη. Βεβαια υποτιθεται οτι υπαρχει η νομικη προστασια για την αισχροκερδεια εναντι των καταναλωτων, αλλα οι νομοι ειναι 'ευελιγκτοι" και η ερμηνεια τους κατα το δοκουν. Οπως ειναι γνωστο υπαρχει το νομιμο "ποσοστο κερδους", το οποιο ακριβως υπερβαινουν αυτοι οι οποιοι ελγχουν και την αγορα δηλαδη τα καρτελ.

Ειναι μια καλη ευκαιρια οι βουλευτες να καταθεσουν προταση για την αποτελεσματικη προστασια των καταναλωτων απο την κερδοσκοπια και πολυ περισσοτερο βεβαια απο την "αισχροκερδεια". Να ειναι σιγουροι οτι οι πολιτες μεσω του wikipolitics.gr θα στηριξουν τις προτασεις των βουλευτων, αλλα και ενα μεγαλο μερος της ελληνικης κοινωνιας ειτε διαδικτυακα ειτε οχι.


Οι ιδεες του Θεπος πολυ καλες. Ομως αυτες οι ενεργειες δεν γινονται απο μεμονωμενα ατομα.Γι αυτο υπαρχουν οι πολιτικες και κοινωνικες οργανωσεις. Δεν ειναι δουλεια του διαδικτυου, ειναι οτι εκαναν παλια τα μελη του πασοκ αφισοκολληση κλπ. με προσωπικη δουλεια.

Αγαπητε Παναγιωτη, ξερουμε ολοι οτι νοιαζεσαι πολυ για τη λειτουργια και αποτελεσματικοτητα του φορουμ. Ισως περισσοτερο απο ολους μας. Ομως τα στατιστικα στοιχεια που δινεις ειναι ασφαλως σωστα και τα γενικως παραδεκτα απο τη λειτουργια των διαδικτυακων επικοινωνιων, δεν ανταποκρινονται ομως στην αμεση επικοινωνια ατομων μεταξυ τους. Οπως αυτο τον καιρο εχουμε ορισμενα μελη μια πολυ καλη επικοινωνια, η γνωμη μου ητανε μηπως αυτη η επικοινωνια διευρυνονταν και με αλλα μελη του φορουμ. Φυσικα μεσα στα ορια των δυνατοτητων του καθενος απο αποψεως διαθεσεως χρονου. Ολοι οι ανθρωποι εχουν τις υποχρεωσεις τους και αυτη η επικοινωνια ειναι μια προσφορα ατομικη σε καποιες ΙΔΕΕΣ που συμμεριζομαστε ολοι.

Και μιας και εθεσες θεματα τεχνης με την ωραια μουσικη που μας εστειλες, να σας προτεινω κι εγω καποιες πολυ ωραιες χορευτικες και θεατρικες παραστασεις στα πλαισια του φεστιβαλ Αθηνων.

Δημ. Καραμιτσα παρ ολο που δεν σου εκανα αμεση προσκληση, χαιρομαι που τα ξαναλεμε. Ειχα σκοπο ομως να σου στειλω προσωπικο mail.

enik

Αριθμός μηνυμάτων : 65
Ημερομηνία εγγραφής : 22/03/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης